L’lle-Rousse na severu Korsiky

L’Île-Rousse je jedno z větších pobřežních měst na Korsice. V korsičtině nese město název Isulla Rossa. Obec je umístěna v komuně Haute-Corse na severní straně ostrova přivrácené směrem k pevninské Francii. Co se týká ostatních měst, tak poměrně blízko je Calvi a to pouhých 20 kilometrů na západ. Důležité centrum Bastia se pak nachází 50 kilometrů na východ. V L’Île-Rousse trvale žije 2.925  obyvatel. Město má poměrně velký přístav, ve kterém mohou kotvit i velké trajekty.

Město L'lle-Rousse na severu Korsiky

Pokračování článku »

Sartene

Sartene je menší vnitrozemské městečko na jihu Korsiky v departmentu Corse-du-Sud. Trvale zde žije 3.033 obyvatel. Jižní cíp ostrova s městem Bonifacio je odtud vzdálen asi 30 kilometrů. Až do roku 1848 byl oficiální název obce Sartena a jejím obyvatelům se říkalo Sartenais.

Pokračování článku »

Propriano

Propriano je menší městečko na samém jihozápadě Korsiky. Trvale zde žije 3.254 obyvatel. Město leží v departmentu Corse-du-Sud. Nejbližším městem je vnitrozemské Sartene vzdálené asi 10 kilometrů. Propriano se nachází na konci poměrně velkého zálivu Golfo di Valinco.

Co se týká historie obce, tak ta sahá až do pátého až osmého století našeho letopočtu. V této době se zde vylodili Vandalové respektive Séracéni, kteří se zde rychle zabydleli. Po celý středověk, zde ale stála jenom nedůležitá rybářská vesnice. V roce 1878 přes město ale byla postavena silnice z Ajjcia do Bonifacia, díky kterému se Propriano začalo rozvíjet v malé městečko.

Pokračování článku »

Sari Solenzara

Sari Solenzara je malá obec spadající pod region Corse-du-Sud. Nachází se na východním pobřeží ostrova. Z velkých měst je nejblíže Porto-Vechio a to cca 35 kilometrů na jih. Co se týká počtu obyvatel, těch zde trvale žije na 1.200. Historie obce není nikterak rozsáhlá a první záznamy spadají někdy do roku 1800. Největší události se v Sari Solenzara odehrály během druhé světové války a jsou spojeny se slavnou ponorkou Casabianca.

Velkou zajímavostí obce je, že na jejím severním konci protéká říčka La Solenzara, která na místní toky patří k větším vodním toků, už jenom proto že celoročně nevysychá. V řece teče nádherná průzračná modrozelená voda, která spolu s nádhernou přírodou vytváří opravdu unikátní zákoutí.

Pokračování článku »

Město Biguglia ve vnitrozemí

Biguglia je na Korsické poměry větší město s 6.492 obyvateli. Město je situováno ve vnitrozemí pouhých 8 kilometrů od jednoho z nejdůležitějších korsických měst Bastie. Mezi nimi se pak nachází ještě menší obce Lupino, Leccion a Les Collines. Dohromady tak tyto obce vytváří jednu velkou aglomeraci, která je hlavní průmyslovou základnou ostrova. Tomu napomáhá i čtyřproudá vysokorychlostní silnice, která zde byla postavena.

Pokračování článku »

« Starší články