I Korsičané mají vlastní jazyk

Ano je to tak, možná vás to překvapí, ale ostrovany od zbytku Francie odlišuje nejenom jiné kulturní prostředí ale i vlastní jazyk – korsičtina (Corsu). Jedná se o jazyk románský a používá se na Korsice dodnes spolu s francouzštinou, která je jazykem oficiálním. V poslední době pod nátlakem turistů i Francouzské vlády sice ustupuje, ale i tak se korsičtina v rodinách původních Korsičanů stále používá. Ostatně podobná situace je i v kolem místního dialektu, kterým se mluví v oblasti Gallury na Sardinii.

Mnoho lingvistů a jazykovědců se tak shoduje, že korsičtina je v mnoha ohledech podobná italštině a částečně také italským dialektům nedalekého Toskánska. Jak už jsme ale napsali, situace kolem korničtiny je dnes velmi tristní a dokonce světová organizace pro kulturní dědictví UNESCO jí označilo za řeč ohroženou zánikem. Situaci totiž komplikují i místní rozdílné dialekty, které se na hornaté a izolované Korsice vytvořily.

Pokračování článku »

Základní fakta o Korsice

V tomto článku naleznete ty úplně nejzákladnější informace o Korsice jako regionu (ostrovu). Takže tento malebný ostrov se nachází západně od Itálie (cca 100 km) a jižně od Francie (cca 50 km). Jižně od samotné Korsiky, oddělená pouhým 10 km průlivem, se pak nachází ostrov Sardinie, která patří Itálii. Na rozdíl právě od Korsiky, která formálně spadá pod Francii.

Pokračování článku »