Sdílet na Facebooku

Sartene

Sartene je menší vnitrozemské městečko na jihu Korsiky v departmentu Corse-du-Sud. Trvale zde žije 3.033 obyvatel. Jižní cíp ostrova s městem Bonifacio je odtud vzdálen asi 30 kilometrů. Až do roku 1848 byl oficiální název obce Sartena a jejím obyvatelům se říkalo Sartenais.

Městečko má poměrně dlouhou historii. Menhyry a dolmeny, které se našli jak v samotném Sartene ale i jeho okolí, svědčí o tom, že zde lidé žili už v pravěku. Největší rozvoj přišel v 16. století. Tehdy se stavěli masivní žulové domy, které daly půdorys dnešním ulicím. V té době bylo městečko pod nadvládou Janova, který zde hodně investoval. Mezi lety 1550-1552 pak byly dokonce postaveny hradby.

  

Ani opevnění však nezabránilo největší tragédii v historii města. V roce 1583 se zde vylodili piráti z Alžíru, kteří násilně odvlekli 400 lidí. Což byla velká část tehdejších obyvatel Sartene. Tyto útoky navíc pokračovaly až do 18. století.

Ale zpět k tomu jak vypadá dnešní Sartene. Město je soustředěno kolem náměstíčka Place de la Liberation (dříve Place Porta), na jehož okraji je kostel Sainte Marie. Město se nachází na poměrně strmém kopci, takže se zdejší úzké uličky hbitě kroutí do svahů jak mohou. Z hodně míst je pak krásný výhled do údolí i okolní krajiny. Pěstujete se zde známé víno, které je oceňována znalci pro svojí výbornou kvalitu.

  

Sartene je v létě poměrně oblíbeným a rušným cílem turistů. Je zde tak spousta krámků a restaurací. Sartene je jedno z mála míst na jihu Korsiky, kde totiž můžete okusit trochu romantické historické atmosféry. Návštěvu Sartene si proto rozhodně nenechte ujít.

  

Panorama města Sartene na jihu Korsiky

Komentáře jsou uzavřeny.