Sdílet na Facebooku

L’lle-Rousse na severu Korsiky

L’Île-Rousse je jedno z větších pobřežních měst na Korsice. V korsičtině nese město název Isulla Rossa. Obec je umístěna v komuně Haute-Corse na severní straně ostrova přivrácené směrem k pevninské Francii. Co se týká ostatních měst, tak poměrně blízko je Calvi a to pouhých 20 kilometrů na západ. Důležité centrum Bastia se pak nachází 50 kilometrů na východ. V L’Île-Rousse trvale žije 2.925  obyvatel. Město má poměrně velký přístav, ve kterém mohou kotvit i velké trajekty.

Město L'lle-Rousse na severu Korsiky

Zdejší území bylo osídleno již v dávných dobách v období 3 – 5 000 let př. nl.. Podnikavý Féničané, zde zásluhou obchodu dlouho prosperovali. V období zhruba 1.000 let př.n.l. se město dostalo pod římskou nadvládu, ve které setrvalo až do 4. století. Po pádu Římské říše nastal úpadek a žilo zde prakticky jen pár rybářů. Město totiž nebylo chráněno a díky tomu bylo snadným cílem pirátů.

Náměstí v L'lle-Rousse    Pohled na novější část města

Novodobá sláva a obnova města započala roku 1758 zásluhou Korsického národního hrdiny Pascala Paoliho. Ten chtěl postavit přístav v severní části Korsiky, který by zároveň nebyl pod nadvládou Janova jako sousední Calvi. Tento záměr se podařil a už roku 1765 u přístavu stále i strážní pevnost (Scala) a zrodilo se nové moderní L’Île-Rousse.

Dnešní L’Île-Rousse pomalu srůstá s okolními vesnicemi Ginebaru, Bollaccia, Guardiola, Ornicciu a Fogata a vytváří tak jednu velkou aglomeraci.

Staré město L'lle-Rousse

Jedno z náměstíček    Úzké zuličky mají zajímavou atmosféru

Co se týká podoby Rousse, tak staré město má krásné dlážděné ulice a je téměř přímočarého a orientována ze severu na jih. Hradby a domy starého města rostly roky od roku 1765 do první poloviny 19. století. Staré město je obklopeno novou moderní zástavbou prakticky ze všech stran. Důležitou dominantou města je přístav. Ten se nachází na ostrůvcích hned nad starým městem. Postupem času došlu ke spojení ostrůvků hrází a vznikl tak vysunutý a opravdu velký přístav. Blíže směrem k městu kotví osobní lodě. Ve vzdálenější části pak mohou přistávat i ty největší gigantické trajekty.

Nádherné zlatavě písčité pláže se nacházejí přímo ve městě. Směrem mimo L’Île-Rousse pak přibývají kameny a skály, které vytváří zajímavé přírodní scenérie. V nejbližším okolí města je pak pobřeží kamenité a tedy nevhodné ke koupání.

Pláž v L'lle-Rousse

Koupání přímo ve městě    L'lle-Rousse má také velký přístav

Komentáře jsou uzavřeny.