Sdílet na Facebooku

Propriano

Propriano je menší městečko na samém jihozápadě Korsiky. Trvale zde žije 3.254 obyvatel. Město leží v departmentu Corse-du-Sud. Nejbližším městem je vnitrozemské Sartene vzdálené asi 10 kilometrů. Propriano se nachází na konci poměrně velkého zálivu Golfo di Valinco.

Co se týká historie obce, tak ta sahá až do pátého až osmého století našeho letopočtu. V této době se zde vylodili Vandalové respektive Séracéni, kteří se zde rychle zabydleli. Po celý středověk, zde ale stála jenom nedůležitá rybářská vesnice. V roce 1878 přes město ale byla postavena silnice z Ajjcia do Bonifacia, díky kterému se Propriano začalo rozvíjet v malé městečko.

Tento rozvoj ještě umocnil příliv turistů ve 20. století. Dnes je Propriano a jeho okolí jedním z nejnavštěvovanějších míst na Korsice.

   

Samotné městečko je tedy poměrně moderní až na výjimky a historické jádro kolem kostela. Centrum je soustředěno kolem poměrně velkého přístavu (který může přijímat i větší lodě) a ulice táhnoucích se souběžně s pobřežím: Rue du 9 Septembre a Avenue Napoleon III.. Na západním okraji města se nachází pláže. Další krásné písečné plážičky jsou pak rozesety po celém zálivu.

V létě je Propriano rušné městečko se spoustou obchůdků, restaurací a barů. Jinak se ale jedná o docela obyčejné město.

  

Centrum městečka Propriano – ulice Route de la Corniche v letní sezónu doslova přetéká auty a lidmi.

  

Komentáře jsou uzavřeny.