Sdílet na Facebooku

Podnebí – dlouhodobé vyhlídky počasí na Korsice

V tomto krátkém článku naleznete popis podnebí na Korsice a také přehlednou tabulku všech důležitých průměrných teplot během roku. Jinak vás upozorňujeme, že víme o tom, že tabulka je určena pro Marsaille, jedná se ale o průměrné hodnoty, které z větší části platí i pro pobřeží Korsiky.

A jaké tedy vlastně je klima na Korsice? Podstatné je, že na různých místech ostrova se podnebí diametrálně odlišuje. Průměrná roční teplota na pobřeží se pohybuje kolem 16°C, díky vysokým horám, ale ve výše položených oblastech se po celou zimu drží teplota v mínusu. Nebuďte proto překvapeni z cedulí, které upozorňují, že silnice se v zimě neudržuje nebo vjezd povolen jen se sněhovými řetězy! Na hoře Mt. Cinto a okolních velikánech, tak opravdu není problém zažít nefalšovanou sněhovou nadílku a místy se i sníh udrží po celý rok.

Například jezero Lac du Rotondo svírá často ještě v červenci ledový prstenec. Pod dvoutisícovkou Monte Incudine je v létě možné ráno chodit po jinovatce a za tři hodiny se pak vyhřívat při 32 °C. Srážky v horách dosahují běžných 1 500 mm. Na vrcholech i v létě za pěkného počasí dost fouká. Vanou zde pravidelné větry, které mají i svoje vlastní jména. Od východu z moře je to vítr Lavante, z jihu pak Scirocco a až stokilometrovou rychlostí doráží na východních svahy padavé větry Libeccio.

2 komentáře

packa napsal/a:

tak co žute? počásko v lednu to bude nejspíš divočina co?ale já su pro!!! :)…

admin napsal/a:

Pokud je člověk u moře, tak i v lednu tu jdou teploty pod nulu jen opravdu minimálně, takže celkem příjemné mírné klima srovnatelné s našim podzimem. Na horách už je ale situace samozřejmě jiná…