Sdílet na Facebooku

Základní fakta o Korsice

V tomto článku naleznete ty úplně nejzákladnější informace o Korsice jako regionu (ostrovu). Takže tento malebný ostrov se nachází západně od Itálie (cca 100 km) a jižně od Francie (cca 50 km). Jižně od samotné Korsiky, oddělená pouhým 10 km průlivem, se pak nachází ostrov Sardinie, která patří Itálii. Na rozdíl právě od Korsiky, která formálně spadá pod Francii.

Korsičané jsou hrdý národ, který musel staletí bojovat s útlakem Italů a později Francouzů. Dnešní páni ostrova Francouzi proto alespoň se snaží vyjít místním obyvatelům maximálně vstříc třeba rozsáhlou autonomií. I přesto jsou Korsičané za svojí svobodu a kulturu stále ochotni bojovat o čemž mimochodem svědčí i dnes rozstřílené značky, vypálené nadnárodní restaurace a vlastenecká hesla na zdech.

Korsičané nikdy neměli život lehký. Jejich malý ostrov 8 680 km² je totiž nesmírně členitý a posetý horskými hřebeny šplhajícími se až do výšek 2.700 metrů nad mořem (vyšší než Tatry!). Nížina (nebo něco, co ji připomíná) je pouze v úzkém pruhu podél východního pobřeží. Většina povrchu Korsiky je navíc prorostlá hustým křovím – takzvanou Machii, takže zemědělství zde nikdy nebylo nijak výnosné. Žije zde proto pozchých 260 000 obyvatel, přičemž většina obývá větší města, hlavně dvě největší Ajaccio – neoficiální hlavní město s nejvíce obyvateli a Bastiu – druhé největší města a zároveň nejdůležitější přístav na Korsice.

Klima na Korsice je pak trochu oceánské (občas prší), ale spíše by se dalo říci typicky středozemní s vysokými letními teplotami.

2 komentáře

Obrázky ke Korsice máte hezké, BOHUŽEL jsou však některé ze SARDINIE !!! Např. 1. obrázek s nuragou (kruhová stavba) na ostrůvku je ze známé pláže „karibského“ charakteru zvané Pelosa u města Stintino na severozápadě ostrova.
Jan L.

admin napsal/a:

Díky za připomínku. Jedná se pouze o jediný obrázek, který jsem navíc považoval právě na pohled na Korsiku ze Sardínie. Bohužel se jedná o jeden z menších ostrůvků parku Nazionale Dell´Asinara. Nicméně při troše představivosti hned za ním se nachází Korsika 🙂 .