Sdílet na Facebooku

I Korsičané mají vlastní jazyk

Ano je to tak, možná vás to překvapí, ale ostrovany od zbytku Francie odlišuje nejenom jiné kulturní prostředí ale i vlastní jazyk – korsičtina (Corsu). Jedná se o jazyk románský a používá se na Korsice dodnes spolu s francouzštinou, která je jazykem oficiálním. V poslední době pod nátlakem turistů i Francouzské vlády sice ustupuje, ale i tak se korsičtina v rodinách původních Korsičanů stále používá. Ostatně podobná situace je i v kolem místního dialektu, kterým se mluví v oblasti Gallury na Sardinii.

Mnoho lingvistů a jazykovědců se tak shoduje, že korsičtina je v mnoha ohledech podobná italštině a částečně také italským dialektům nedalekého Toskánska. Jak už jsme ale napsali, situace kolem korničtiny je dnes velmi tristní a dokonce světová organizace pro kulturní dědictví UNESCO jí označilo za řeč ohroženou zánikem. Situaci totiž komplikují i místní rozdílné dialekty, které se na hornaté a izolované Korsice vytvořily.


Korničtina tak zahrnuje například několik dialektů – severní korsičtinu používanou v oblasti Bastie a Corte, jižní korsičtinu používanou okolo Sartene a Porta-Vecchia. Přechodem mezi nimi je dialekt z okolí Ajaccia. Dialekty z Calvi a Bonifacia mají nejblíže janovskému dialektu italštiny známému také jako ligurština. Korsičtina má přitom důležitou úlohu v kultuře Korsiky a je nosnou složkou korsické kultury, která je velmi bohatá na přísloví. Také je bohatá na vícehlasou písňovou tvorbu, jejíž tradice jde až do 16. století a vychází z podobných kořenů jako táž tradice na italské pevnině. Ztráta takového dědictví by byla skutečnou ranou pro celé lidstvo.

Komentáře jsou uzavřeny.