Sdílet na Facebooku

Corte – srdce Korsiky

Už z hrdého názvu Corte, které v sobě zrcadlí samotné jméno ostrova Korsika je jasně patrné, že se nejedná o jen tak obyčejné město. A je tomu opravdu tak, protože Corte je jedním z největších vnitrozemských měst Korsiky a leží v samotném srdci – středu ostrova obehnáno mohutnými žulovými masivy hor. Corte sice není tak populárním a lidnatým letoviskem jako přístavní Ajjacio nebo Bastia, ale i tak se na jeho prohlídku vydávají spousty turistů alespoň na jednodenní výlety. A pro místní obyvatele si Corte stále drží morální status hlavního města a historického centra.

Hrdé Corte

Vždyť právě zde byla roku 1731 sepsána první demokratická ústava v novověké Evropě! A to přímo otcem korsického národa, Pascalem Paolim, který zde následně vytvořil i první demokratickou vládu. Ta sice netrvala dlouho, ale alespoň symbolicky učenost a rozum ve městě přetrvává dodnes a to v působení jediné university na ostrově. Právě proto se o Corte stále hovoří jako o neoficiálním hlavním městě.

Ale zpět od bouřlivé minulosti ke klidné současnosti. Corte je oproti městům na pláži velmi klidným městem neboli lépe řečeno spíš městečkem. Žije zde totiž jen cca 6000 stálých obyvatel, z čehož velkou část tvoří právě studenti jediné Korsické univerzity. Celé Corte prakticky vyrostlo kolem jedné centrální ulice. Na severní straně se vyúsťující v Paoliho náměstí a dále pak citadelu, mohutný opevněný hrad, který se už z velké dálky vypíná nad městem.2

Právě opevněné městské centrum ještě nedávno sloužilo armádě a hlavně cizinecké legii, proto nepůsobí nikterak starověkým dojmem. To je ještě umocněno vybudováním muzea Korsiky (Museu di a Corsica) na nádvoří citadely. V podstatě se jedná o moderní kostku skla postavenou v roce 1997. Když už tedy samotná citatadela nebudí dojem historie, aspoň do ní umístili muzeum historie. Stejně tak je z hradu nádherný výhled do široka daleka. Návštěvu Corte tak můžeme jedině doporučit. Jedná se o opravdu krásné a fotogenické město, jehož úzké uličky se vinou do svahu k historickému centru a staro-nové dominantě citadele. Navíc se do Corte i můžete svézt krásným malým vláčkem, jedním z mála vlakových spojení na ostrově!

Mapa – aneb kde se nachází Corte – hlavní město Korsiky

Dále bychom vám chtěli ukázat ještě následující plánek. V něm se můžete jednoduše pohybovat pomocí myši a zobrazit si, tak přímo jedotlivé ulice ve městě.

Komentáře jsou uzavřeny.