Sdílet na Facebooku

Bonifacio město visící na útesu

Město Bonifacio (korsicky „Bunifaciu„) je jedním z nejfotogeničtějších a nejzajímavějších na Korsice. Nachází se na samém jihu ostrova v departementu Corse-du-Sud. Město leží na 1.5 km dlouhém a skalnatém výběžku obehnaném ze třech stran mořem.  V zálivu pod Bonifaciem se nachází přírodní městský přístav. Směrem na jih je pak nádherný výhled nejenom na samotné město, ale hlavně na Bonifácký průliv, na jehož druhé straně (11 km) už začíná italská Sardínie. Průliv je chráněnou mořskou rezervací s mnoha druhy mořských živočichů. Leží zde také zajímavé souostroví Lavezzi, což je skupinka asi deseti menších většinou neobydlených ostrůvků.

Bonifacio nad strmým útesem

Místo dnešního Bonifacia bylo pro svou výhodnou polohu osídleno už v období neolitu. Díky tomu je město spjato s mnoha starověkými legendami a mýty. Jedna z těchto bájí například tvrdí, že se právě zde setkal Odysseus s lidožravými obry Laistrygony. Teď už ale k té ověřené historii. Samotné město bylo oficiálně založeno roku 828 toskánským markýzem Bonifácem a po něm také získalo jméno. Histrorie zde byla opravdu velmi divoká a nepřehledná a vládci města se střídali jako na běžícím pásu. Během následujících staletí se město muselo bránit Janovanům, Aragoncům, Francouzům a zapomínat se nesmí ani na piráty všeho druhu.

Průzračná voda nad Bonifaciem

Na druhou stranu právě díky bohaté a dlouhé historii se ve městě zachovala velké množství památek a zajímavých staveb. Dominantou města je pevnostcitadela postavená Janovany, z které vedou do města dvě schodiště. Schodiště Rastello (Montée Rastello) a schodiště sv. Rocha (Montée St-Roch). Třetím a možná nejzajímavějším schodištěm je schodiště krále aragonského (Escalier du Roi d´Aragon) se 187 schody (převýšení 60 m). To je vytesáno přímo ve skále a stoupá od hladiny moře až do samého města. Legenda praví, že toto schodiště vytvořili aragonští vojáci během obléhání města v roce 1420 a na jeho vytesání prý potřebovali pouze jednu jedinou noc.

Útesy směrem na východ

Z dalších zajímavostí určitě neopomeňte románský kostel sv. Marie (Église Ste-Marie Majere) se čtvercovou zvonicí a lodžií pod klenbou. Pod tímto kostelem se nachází také nádrž na dešťovou vodu ve kterém se důmyslně zbíhaly kanály a akvadukty z celého města. To mělo velký význam především v dobách obléhání města.

Dalším významným městským svatostánkem je pak gotický kostel sv. Dominika (Église St-Dominique) na západní straně citadely. Ještě dál na západě města jsou pak ještě staré kasárny a za nimi už jenom hřbitov, plný tradičních hrobek v podobě malých domečků a o kousek níže pak zbytky pevnosti a maják.

Historický střed města   Romantické uličky Bonifacia

Samotné historické jádro, které je tvořené úzkými uličkami sevřenými vysokými domy není nikterak rozsáhlé. Tvoří ho v podstatě jen něco kolem 15 ulic. Nicméně je velmi malebné a fotogenické.  Přímo nad hlavami chodců vedou  opěrné obloukové pilíře, které sloužily a slouží k zachycování a odvádění dešťové vody. Město má díky nim příjemnou atmosféru a zajímavý Genius loci.

Co se týká ostatních atrakcí, tak je to především městský přístav přímo pod městem. Přístav využívá přírodní zátoku takže je poměrně táhlý a na jeho konci občas kotví opravdu luxusní a krásné jachty. Hned vedle přístavu je hlavní městské parkoviště, kde můžete nechat auto. Kdyby zde nebylo místo, tak jeďte dál a poslední křižovatce zahněte do leva (směrem od historického jádra) na ulici Rue Paul Nikolai, protože je zde hned supermarket s poměrně velkým parkovištěm. Dál směrem na východ už je jenom pár ulic nových domků.

Malabná ulička Bonifacia

Co byste si ale rozhodně neměli nechat ujít je výlet na Le Grain de Sable et la Mouette neboli procházku po útesech. Stačí vylézt k citadele k městské bráně a místo do centra se vydat na východ. Vede tu turistická stezka, která jde přímo po hraně útesů, a je jen na vás, jak dlouhou si po ní uděláte procházku. Z této stezky jsou nádherné výhledy jak na moře a skály, ale hlavně na město. Právě odtud si můžete pořídit ony kýčovité fotografie nádherných Bonifáckých domů, které doslova visí na skále nad mořem.

Když to shrneme, tak Bonifacio je opravdu nádherné místo, které má na Korsice punc určitě výjimečnosti a luxusu. Často se právě sem sjíždí ta nejbohatší v.i.p klientela, která se kochá nejenom přírodními a historickými krásami tohoto místa, ale často využije i některý ze zdejších kvalitních hotelů nebo golfové hřiště v nedalekém Sperone.

Panorama Bonifacia

+ Kliknutím si můžete panorama zvětšit

 

Komentáře jsou uzavřeny.