Sdílet na Facebooku

Bastia – Brána Korsiky a město života

Bastia je zřejmě nejdůležitějším přístavem na Korsice. Pro většinu návštěvníků je to první město, které vidí a poslední, které opouští. Je to zejména díky jeho výhodné poloze na severu ostrova, takže je ze všech Korsických měst nejblíže k Italské pevnině (80km vzdušnou čarou) a je zde také výhodné místo na kotvení, takže sem můžou připlout i ty největší trajekty.

Slunečný přístav Bastia

Bastia má 37.000 stálých obyvatel, což z ní činí druhé největší město na Korsice (hned za Ajacciem) a zároveň centrem departmentu Haute-Corse. Bastia má v průměru neuvěřitelných 340 slunečných dnů v roce, což z města činí nejen důležitý dopravní uzel, ale i samotný cíl mnoha turistů. Výhodná poloha zajišťuje také dostatečné kapacity ubytování. Na severu hlavně rodinné apartmány, v městě hotely a na jih směrem k letišti a laguně Etang de Biguglia zase spousty kempů s možností ubytování v chatičkách, karavanech nebo stanech.

Jestli Ajaccio působí uzavřeným a luxusním, kde život plyne v poklidném tempu, tak Bastia je úplný opak. Bastia totiž opravdu žije! Při pobřeží je nespočet cestiček lemovaných restauracemi, kavárnami, bary a samozřejmě nezbytnými obchody se suvenýry. Doprava je zde dokonce tak hustá, že zde musela být vybudována spousta mimoúrovňových křižovatek a pod celým starým městem ve skále vytesán tunel.

To co městu, ale dává jeho duši a kouzlo je jeho historické jádro na sklaním výběžku nad starým přístavem, které je přístupné turistům. Například Čtvrt Terra Nova je jedním z nejtypičtějších příkladů korsické architektury. Její dominantou je citadela, která stojí nad fotogenickým Starým přístavem (Vieux Port), který je dodnes využívaný rybářskými čluny, okolo nějž stojí starobylé obytné domy, kdysi obývané rodinami rybářů. Dnes samozřejmě přeměněné na útulné kavárny a restaurace. Ostatně o tom jak je tato čtvrt nádherná už se můžete přesvědčit z mého obrázku v logu těchto stránek.

Komentáře jsou uzavřeny.